Sony, DualSense kontrol cihazının erken geliştirme sürecine ışık tuttu

PlayStation 5 ile birlikte hayatımıza giren DualSense kontrol cihazının en popüler özellikleri, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik düğmeleri. PS5 oyunları için geliştirilen bu özellikler, oyunlardaki sanal dünyaları sürükleyici hale getiren dokunuşlar ve gerçekçi bir deneyim sunmaya odaklanıyor.

Sony, DualSense’in birinci yıl dönümü yaklaşırken, kontrol cihazının tasarım süreci ve dikkat çeken özelliklerin nasıl gerçeğe dönüştürüldüğü hakkında yeni bilgiler paylaştı. Sony Interactive Entertainment Ürün Direktörü Toshi Aoki, ürün ekibinin DualSense hakkında aldıkları kararlara ve kontrol cihazının gelişim sürecine ışık tuttu.

Aoki, IGN‘e verdiği demeçte, ürün ekibinin DualSense kontrol cihazına hem dokunsal geri bildirim hem de uyarlanabilir tetik düğmelerini dahil etme planının her zaman bir parçası olduğunu söyledi. Dokunsal teknolojilerin mobil sektörde nasıl kullanıldığını gördükten sonra kendi deneylerini gerçekleştirmeye ve oyunlara eklemeye karar verdiklerini belirtti.

DualSense tasarımcısı, ilk prototipi nasıl oluşturduklarını anlattı

DualSense, PS5

Tasarımcı, ürün ekibinin ilk prototipi oluştururken, bir kutu içinde yuvarlanan metal ve plastik top içeren bir demo ile dokunsal ve hareket sensörleri kullandığını belirtti. Sonuçlar başarılıydı ve bir sonraki prototip, dokunsal geri bildirime sahip bir DualShock 4 olarak ortaya çıktı. Her iki tasarım da benzer bir deneyim sağladı. Ürün ekibi prototipi PlayStation Studio ekipleriyle paylaştığında, deneyen herkes özellikleri bir sonraki kontrol cihazında istediğini söyledi.

Aoki, DualSense kontrol cihazının uyarlanabilir tetikleri geliştirilirken, L2 ve R2 düğmelerinin önceki PlayStation kontrol cihazında en çok kullanılan düğmeler olduğunu ve ekibin dokunma hissini artırmak için düğmelerden yararlanmanın yollarını bulmak istediğini öne sürdü.

İlk testler, VR için kullanılan bir hareket kontrol cihazında uyarlanabilir tetikleyiciler kullanılarak yapıldı ve ekip sonuçlardan oldukça etkilendi. Aoki, erken geliştirme sürecini, “Harika hissettirdi. Özellikle de ellerinizle yaptığınız şeyle aynı anda silahtaki tetiği çektiğinizi görebilmek.” şeklinde yorumluyor.

DualSense ekibinin kontrol cihazının dokunsal geri bildiriminden ve uyarlanabilir tetik düğmelerinden etkilenmesi şaşırtıcı değil. Rakip Microsoft bile PS5 kontrol cihazının yenilikçi özelliklerini Xbox oyun kumandalarına getirmeyi düşünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.