PS6, ARM CPU mimarisiyle gelebilir

PS5 Pro söylentileri yoğun bir şekilde devam ederken, PS6 hakkında önemli bir bilgi keşfedildi. Gelecek nesil donanım, ARM tabanlı bir işlemciyle tasarlanabilir.

Sony Interactive Entertainment tarafından verilen yeni bir iş ilanı, şirketin bir sonraki konsolunda yer alan CPU’nun muhtemelen ARM tabanlı olacağına işaret ediyor.

İlandaki pozisyon sistem yazılımı geliştirmeye yönelik ve adaylar, oyunların ve programların farklı mimariler arasında uyumlu olmasını sağlama görevini üstlenecek.

ARM, işlemci, CPU mimarisi

Sony, PS6 konsolunda ARM mimarisini kullanabilir

ARM işlemciler, Microsoft ve Apple gibi büyük şirketlerin tercih etmesiyle hızlı bir ilerleme kaydetti. Hatta bir sonraki Xbox’ın x86’dan ARM’ye geçeceğine dair söylentiler var.

Geçen yıl Microsoft ile ABD Federal Ticaret Komisyonu arasında Activision Blizzard davasında sızdırılan sunum belgelerinden biri, şirketin ARM mimarisine dayalı yeni nesil bir sistem oluşturma fikrini değerlendirdiğini ortaya koyuyordu.

Yeni ilana göre konsol devi son zamanların önemli CPU mimarilerine aşina birini arıyor. Aday, eğlence amaçlı oyun konsolları için geliştirilen programların farklı mimarilere sahip oyun konsollarında çalışmasını sağlayacak sistemler geliştirecek.

PS6 konsept

Şirket, “Özellikle PlayStation için geliştirilen çok sayıda oyunun yeni mimari sistemde çalışmasını sağlayacağız.” diyor. Şu anda kesin bir şey yok ancak PS6 ile ARM’ye geçiş yapılması şaşırtıcı olmaz.

Çalışmalar daha çok x86 mimarisini temel almayan yeni bir konsolun PS4 ve PS5 oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olmasına yönelik gibi görünüyor.

Öte yandan bir başka senaryo ise şirketin ARM yonga setine sahip olan Oculus Quest’e benzer bir PSVR gözlüğü üzerinde araştırma yapması. Geriye dönük uyumluluk burada da devreye girebilir.

Sony’nin bu yıl PS5 Pro ile karşımıza çıkması bekleniyor. PS6 hakkında konuşmak için erken ancak belki de bunlar, gelecek nesle dair önemli ipuçları olabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.