Square Enix oyunları artık çoklu platform olacak: Yayıncı strateji değiştiriyor

Square Enix, son mali gelir toplantısında oyunlarını yalnızca tek bir konsola özel çıkarmak yerine çoklu platform olarak piyasaya süreceğini duyurdu.

Rapora göre çoklu platforma geçiş, Square Enix’in yeni stratejisinin bir parçası olacak. Şirket, Nintendo, PlayStation, Xbox ve PC’yi içeren planlarını agresif bir şekilde uygulamayı hedefliyor.

Özellikle büyük seriler ve katalog oyunları da dahil olmak üzere AAA oyunlar açısından, daha fazla oyuncunun keyif alabileceği bir sistem kuracak. Yapılan değişikliklerde, yayıncının nicelikten niteliğe geçişi de özetleniyor.

Final Fantasy 7, Rebirth

Square Enix, Final Fantasy için strateji değişikliğine işaret ediyor

Square Enix’in platforma özel AAA oyunları arasında son dönemdeki en belirgin örnekler, sadece PS5 için çıkan Final Fantasy 16, Final Fantasy 7 Remake ve Rebirth olmuştu.

Yeni plan, bu tür platform ayrıcalıklarının artık yayıncının çıkarına olmayabileceğinin altını çiziyor. Artık Final Fantasy gibi önemli serilerde Xbox ve Nintendo konsolları göz ardı edilmeyecek.

Ayrıca stüdyolar, geliştirme çabalarını ve yatırımlarını, müşteriler tarafından yıllarca sevilecek önemli potansiyele sahip oyunlara odaklayarak, düzenli bir lansman temposu için çaba gösterecek.

For spoken, Square Enix

Öte yandan stratejideki değişiklik, Square Enix’in HD oyunların geliştirilmesine yönelik revize edilmiş yaklaşımıyla uyumsuz olması nedeniyle bazı oyunları iptal etmesine neden oldu.

Square Enix iptal edilen projelere dair detay vermedi ancak bundan sonraki oyunlarında tüm platformları hesaba katacak olması iyi haber. Özellikle de Nintendo Switch 2 yoldayken.

Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa geçtiğimiz hafta yeni Switch konsolunu 31 Mart 2025’te sona eren mevcut mali yılda duyuracaklarını doğruladı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.