Ghost of Tsushima’nın PC sürümü, PSN desteği olmayan ülkelerde erişime kapandı

Helldivers 2 kargaşasının ardından Ghost of Tsushima krizi patlak verdi. Oyunun PC sürümü, PlayStation Network (PSN) desteği olmayan ülkelerden kaldırdı.

Konsol devi ay başında Helldivers 2 için Steam ve PSN hesaplarını bağlamayı zorunlu hale getireceğini duyurmuştu. Ancak daha sonra oyunculardan gelen yoğun tepki üzerine kararından geri adım attı.

Ghost of Tsushima, PSN’in mevcut olmadığı çok sayıda ülkede listeden çıkarıldı. Oyunun tek oyunculu modu PSN entegrasyonu gerektirmiyor ancak Sucker Punch’ın da onaylandığı gibi çok oyunculu Legends modu için zorunlu olacak.

Valve’a göre Ghost of Tsushima, Sony yüzünden erişime kapandı

Valve ile temasa geçen Steam kullanıcılarına göre şirketin destek ekibi, Helldivers 2 ve Ghost of Tsushima’nın PSN dışı ülkelerden çekilmesi kararının Valve’a değil Sony’ye ait olduğunu söyledi.

Sonuç olarak, PSN dışındaki ülkelerden oyunu ön sipariş veren kullanıcılara para iadesi yapılıyor. Sony’nin zorunlu hesap gereksinimi için Helldivers 2 oyuncularına yaptığı gibi…

Konsol oyuncuları farklı bölgelerde PSN hesapları oluşturabilse de, resmi desteğin olmadığı ülkelerde hesap oluşturmayı deneyen PC oyuncuları, Steam hesaplarını bağlayamadıklarını bildiriyor. Hatta bu nedenle bazı PSN hesapları yasaklandı.

Sony, hesap bağlamanın PlayStation oyunlarında güvenliği korumada kritik bir rol oynadığını ve olumsuz davranışlarda bulunan oyuncuların yasaklanmasını sağlayacağını söylemişti.

Her ne kadar iyi niyetli bir yaklaşım gibi görünse de bu şekilde oyuncu kitlesi haksız bir şekilde kısıtlanıyor. Şirket bir kez daha hatasından ders almayarak önemli bir lansmanda tepkileri üzerine çekmeyi başardı…

Ghost of Tsushima Director’s Cut, 16 Mayıs’ta Steam ve Epic Games Store’da oyuncularla buluşacak. Umarız çıkış tarihine günler kala bu inattan tamamen vazgeçerler.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.