Steam’de iki bağımsız oyunla Helldivers 2 dolandırıcılığı yaptılar

Dolandırıcılar, Steam’de iki oyunu, Helldivers 2 gibi gösterip oyuncuları kandırmaya çalıştı. Durumun farkedilmesiyle oyunlar mağazadan kaldırıldı.

SteamDB’ye göre, her iki oyun da aslında mağazada yer alan bağımsız oyunlardı. Sadece isimleri, açıklamaları, ekran görüntüleri, hatta yayıncı ve geliştirici bilgileri değiştirilmişti.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde görüldüğü üzere oyunlar, Steam’de %75 ve %50 indirimle listelendi. Böylece kullanıcılar indirime kanıp oyunları hızlıca satın alacaktı.

Helldivers 2 kılığına giren ve indirimle sunulan iki oyunun, SoleOnBoard Studio’nun Figurality ve Whitehole Games’in Do Not Smile oyunları olduğu ortaya çıktı.

Her iki oyunun da 4 Kasım’da piyasaya sürüldüğü ve verilerinin bugün değiştirildiği göz önüne alındığında, her iki geliştiricinin de aynı kişi veya kişiler olması muhtemel görünüyor.

Helldivers 2, PlayStation, PC

Steam, geç de olsa duruma el attı

Oyunlar, dolandırıcılık vakasının ortaya çıkmasıyla birlikte Steam’den kaldırıldı. Ancak fark edilene kadar yaklaşık üç saat boyunca değiştirilmiş halleriyle satışta kaldılar.

Bununla birlikte, yayıncı adının ‘PlayStation PC LLC’ olarak yeniden adlandırılabilmesi ve tıklandığında resmi PlayStation Steam sayfasına bağlantı verilmesi platformun büyük bir açığı olarak sorgulanıyor.

Kullanıcıların bu tarz bir dolandırıcılık girişiminde, özellikle de indirim telaşıyla sahte oyun aldıklarını farketmeleri pek de mümkün olmayabilir…

Ayrıca Geliştirici Arrowhead Game Studios, Discord kanalında dolandırıcılıktan duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi:

“İnsanları dolandırmaya çalışırken bizim adımızın kulanılması açıkçası çok üzücü ve sinir bozucu. Hem bu nedenle hem de güvenlik nedenleriyle onlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Pazarladığımız tek Helldivers 2 ürünü Helldivers 2 ve Helldivers 2 Super Citizen Edition’dır.”

Helldivers 2

Helldivers 2, rekor kıran hızlı bir yükseliş yakaladı

Helldivers 2, 8 Şubat’ta PS5 ve PC için piyasaya sürüldü. Arrowhead Game Studios tarafından geliştirilen oyun, ilk günden itibaren rekor kıran bir performans gösterdi.

Takım tabanlı nişancı oyunu, Steam’de 458 binden fazla eş zamanlı oyuncu sayısını gördü ve PlayStation tarafından PC’de yayınlanan en başarılı oyun oldu. Oyuna gösterilen yoğun ilgi uzun süre sunucu sorunlarına yol açtı.

Hal böyle olunca her fırsatı değerlendiren dolandırıcılar, oyunun popülaritesini kullanarak insanları kandırma yoluna gitti. İsim benzerliklerinden sonra sonunda bunu da gördük…

Bu arada Helldivers 2’nin geliştiricileri, Call of Duty gibi oyunlarla rekabet etmek için asla PvP modu hamlesi yapmayı düşünmüyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.