Tekken yönetmeni: Tekken X Street Fighter iptal edilmedi

Dün Tekken X Street Fighter oyununun iptal edildiğine dair haberler ortaya çıkmıştı. Tekken yönetmeni Katsuhiro Harada, kendi YouTube programında yanlış çevrilen bir altyazının oyunun iptal edildiğini duyuran manşetlerle sonuçlanması nedeniyle bir açıklama yaptı.

Harada videoyu yayınlarken alt yazılar incelenmediğinden dolayı, ortaya çıkan yanlış çeviri medyayı yanılttı. Harada yanlış anlaşılma için özür diledi ve Tekken X Street Fighter’ın gelişiminin zamanı geldiğinde devam edeceğinden hala umutlu olduğunu söyledi. Daha fazla yanlış anlaşılma olmaması için Harada’nın TwitLonger aracılığıyla yayınladığı mesajı aşağıda paylaşıyoruz.

Tekken yönetmeninin Tekken X Street Fighter açıklaması:

Nedense, ‘Okura-iri’ kelimesinin anlamı ‘Proje öldü’ demektir, ancak ‘Okura-iri’nin asıl anlamı ‘rafa kaldırmak’ veya ‘depoya koymak’tır. Geliştirme dışında sanatçılar ve iş birlikçilerle sözleşmeler süre de dahil olmak üzere hüküm ve koşullara tabidir. Bu nedenle haklarına süresiz olarak sahip değiliz. Yani, şimdilik rafa kaldırıldı. Orijinal Japonca ve İngilizce altyazıların çok farklı bir etki yarattığını görebilirsiniz (bu yüzden Japonca anlayabilen insanlar bu konuyla ilgilenmez).

Ne olursa olsun, durum size daha önce bahsettiğimden çok farklı değil. Elbette, durumun değişmemiş olması bizim için de sizin için de hoş bir şey değil.

Fırsat doğduğunda Tekken X Street Fighter’ın geliştirilmeye devam edeceğinden hala umutluyuz. Ancak böyle bir isim sadece bir şirketin pazarlama ve markalaşma açısından rahatlığı için taşınamaz. Aynı zamanda birbirlerinin geliştirme kaynaklarını da etkiler. Şimdilik sadece doğru fırsatı bekliyoruz. Bu bazen sorun oluyor çünkü benim konuşma tarzım da dahil olmak üzere tercüme edilmesi çok zor ve ayrıca yayın için tüm alt yazı kontrollerini yapmak benim için kolay değil.

Harada 2016 yılında da benzer bir açıklama yaparak, o dönemde Tekken 7 ve Strret Fighter V’in gelişi nedeniyle fırsat bulamadıklarını belirtmişti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yaptığı son canlı yayınında oyunun %30’unu tamamladıklarını söylemişti. Görünüşe göre popüler dövüş serilerini bir araya getirecek olan oyunu uzunca bir süre daha bekleyeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.