The Elder Scrolls 6, Starfield gibi Xbox’a özel olacak

Bethesda’nın en çok beklenen oyunu The Elder Scrolls 6, şu anda geliştirme sürecinin başlarında. ZeniMax Media’nın Microsoft tarafından satın alınmasının ardından oyunun hangi platformlara geleceği merak ediliyor. Xbox başkanı Phil Spencer, The Elder Scrolls 6’da Starfield ile aynı stratejiyi benimseyeceklerini belirtti.

Starfield’ın Xbox’a özel olacağı E3 2021’de doğrulanmıştı. Bethesda’dan Pete Hines daha sonra hayranlardan özür diledi ve stüdyonun geliştirme sürecini düzene sokabilmesi, projeye daha fazla odaklanabilmesi için bu kararı verdiğini belirtti. Spencer’a göre The Elder Scrolls 6 da aynı şekilde Xbox konsollarına ve PC’ye gelecek.

The Elder Scrolls 6

Spencer, GQ Magazine‘e yaptığı açıklamada, “Temelde tüm platformların büyümeye devam edebileceğine inandığım gibi, bunun başka bir platformu cezalandırmak olduğuna inanmıyorum. Ancak Xbox için elimizdeki her şeyi eksiksiz olarak getirebilmemizi istiyorum. The Elder Scrolls 6 veya herhangi bir serimiz için en doğrusu bu olurdu.” ifadelerine yer verdi.

Aslında Spencer, The Elder Scrolls 6’dan yararlanmak istediklerini daha açık bir şekilde dile getiriyor. Bethesda’dan daha önce PlayStation oyuncularının umutlandıran açıklamalar gelmişti. Yönetmen Todd Howard, oyunun konsola özel olmasının zor bir ihtimal olacağını söylerken, daha fazla yorum yapmayı reddetmişti. Ancak Microsoft, oyun devini satın almış olmanın avantajını kullanacaktır.

Microsoft, her ne kadar Bethesda’yı alsa da, Deathloop ve Ghostwire: Tokyo gibi PlayStation’a özel anlaşması olan oyunları belirli bir süreliğine Xbox konsollarına taşıyamayacak. Ancak şirket, gelecekteki kararların duruma göre alınacağını belirterek, PlayStation’a karşı mesafe koyabileceğinin sinyallerini verdi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.