Xbox, Activision sayesinde oyun gelirlerini yüzde 49 artırdı

Microsoft, 2024 mali yılı ikinci çeyrek sonuçlarını paylaştı. Xbox, beklendiği gibi Activision anlaşmasının ardından gelirlerini büyük ölçüde artırdı.

Teknoloji devi, anlaşmanın geçen Ekim ayında tamamlanmasından bu yana paylaştığı ilk kazanç raporunda, Activision Blizzard sayesinde oyun gelirlerinin sıçradığını ortaya koydu.

Microsoft, slaytlardan birinde PC alanında oyun kanadının öne çıkanlar arasında olduğunu belirtti. Oyun gelirleri, Activision Blizzard’ın satın alınmasından kaynaklanan “44 puanlık net etki” ile yüzde 49 arttı.

Xbox Game Pass

Öte yandan Game Pass dahil Xbox içerikleri ve hizmetleri de gelirlerde yüzde 61 artış gördü. Net etki puanının 55’i yine Activision Blizzard aracılığıyla geldi.

Yıl sonunda yapılan bir dizi indirim ve promosyonun ardından Xbox donanım gelirleri sadece yüzde 3 yükseldi. Yani konsol satışlarında büyük bir değişim olmadı.

Hepsi bir araya getirildiğinde Microsoft, büyük ölçüde Office ve bulut işlerinin etkisiyle toplam gelirlerinde yüzde 18’lik bir artışla 62 milyar dolar kazandı.

Call of Duty, Modern Warfare 2

Activision anlaşması, Xbox gelirlerini orantısız bir şekilde artırdı

Aslında rapor, Activision Blizzard anlaşmasının orantısız etkisini de gözler önüne seriyor. Yayıncının Call of Duty, Diablo ve World of Warcraft gibi büyük serileri, Xbox’a neredeyse her kategoride büyük bir destek sağlıyor.

Xbox, satın almanın toplam etkisinin yaklaşık 2 milyar dolar değerinde olduğunu ve oyun sektörünün Microsoft’un üçüncü büyük işi olarak Windows’u geride bırakacağını tahmin ediyor.

Gelirler aartmasına rağmen Xbox stüdyolarından kötü haberler gelmeye başladı. Microsoft, stüdyolarından yaklaşık 1.900 kişiyi işten çıkardı.

Activision Blizzard da bu hamleden oldukça olumsuz etkilendi. Blizzard’ın merakla beklenen Odyssey kod adlı hayatta kalma oyununun iptal edildiği bildirildi.

Son olarak, stüdyonun başkanlık koltuğuna Activision’ın Call of Duty markasından sorumlu eski genel müdürü Johanna Faries getirildi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.