PlayStation 5, 1 yaşında! Sony, ilk yılda en çok oynanan PS5 oyunlarını açıkladı

PlayStation 5, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürüldü ve Sony, yeni nesil konsolun ilk yaşını kutluyor. Pandemi süreci, çip krizi, konsol kıtlığı, stok yokluğu ve karaborsacılar derken koca bir yılı geride bıraktık. Birçok oyuncu hâlâ PS5 alamamış olsa da, konsol devi geleceğe yönelik birçok yatırım yaptı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: A Big Adventure, Returnal ve Ratchet & Clank: Rift Apart gibi PlayStation özel oyunları PS5 kullanıcılarıyla buluştu. Ghost of Tsushima’nın Director’s Cut sürümü yayınlandı ve oyunun Legends modu bağımsız olarak piyasaya sürüldü.

Demon’s Souls, Godfall, Final Fantasy VII Remake Intergrade, Death Stranding Director’s Cut, Destruction AllStars ve Deathloop gibi konsolda PS5’e özel olan üçüncü parti oyunlar da vardı. Sonuç olarak PlayStation 5 için 360’tan fazla oyun çıktı. Ayrıca şu anda PlayStation Studios’ta PS5 için geliştirilmekte olan 25’ten fazla oyun var.

God of War Ragnarok, Kratos, Atreus

Ufukta God of War Ragnarok, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7, Marvel’s Spider-Man 2, Marvel’s Wolverine gibi heyecanla beklenen oyunlar bekliyor. Öte yandan Star Wars: Knights of the Old Republic Remake, Forspoken ve Ghostwire: Tokyo gibi merakla beklenen üçüncü parti oyunlar da yolda.

Sony Interactive Entertainment, PlayStation oyuncularına daha fazlasını sunabilmek için Bluepoint Games, Firesprite, Housemarque ve Nixxes gibi stüdyoları satın aldı. Öte yandan God of War PC sürümü duyuruldu ve gelecekte çok daha fazlası PC platformuna gelecek. Ayrıca PS5 için tasarlanan yeni nesil VR kontrol cihazlarını tanıttı.

Sony, en çok oynanan PS5 oyunlarını açıkladı

Fortnite, Epic Games

PlayStation 5 oyuncuları, ilk yıl boyunca 4.6 milyar saatten fazla oyun oynadı ve 26 milyon saatten fazla içerik yayınladı. Sony, birinci yıla özel olarak yeni nesil konsolda en çok oynanan oyunları açıkladı:

  1. Fortnite
  2. Call of Duty: Black Ops Cold War
  3. FIFA 21
  4. NBA 2K21
  5. Assassin’s Creed Valhalla
  6. Destiny 2
  7. MLB The Show 21
  8. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  9. Demon’s Souls
  10. NBA 2K22

PlayStation 5, oyun tarafında topluluğu hayal kırıklığına uğratmıyor. Önümüzdeki yıl, platforma yine unutulmaz oyunlar ve deneyimler gelecek. Belki yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğü PSVR 2 hakkında da daha fazlasını öğrenebiliriz. PS5’in birinci yılı kutlu olsun!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.