EA, FIFA serisinin ismini değiştirmesi durumunda oyuncu kaybetmeyi beklemiyor

EA, FIFA ile yaşanan lisans anlaşmazlığının ardından popüler futbol serisinin ismini değiştireceğinin sinyallerini veriyor. Yayıncı, FIFA serisini yeniden adlandırması durumunda oyuncu kaybetme korkusu yaşamayacağını düşünüyor.

FIFA, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, oyun ve eSpor alanında daha fazla genişletmek istediği ortaya koymuştu. Organizasyonun verdiği mesaj, EA’in tek lisans sahibi olmasının önüne geçmek istediği şeklinde yorumlandı. Oyun şirketi, FIFA ismini kullanmaması nedeniyle oyuncu kaybetmeyi beklemediğini açıkladı.

EA, FIFA, oyun serisi

EA yöneticisi David Jackson, Financial Times‘a verdiği demeçte, FIFA ile isim hakları ortağı olarak ilerleyeceklerinden emin olmadıklarını söyledi. FIFA adının dünya çapındaki birçok genç oyuncunun zihninde yer ettiğini, serinin çok sayıda oyuncuya sahip olduğunu ve bunun değişmesi için bir neden göremediğini belirtti.

Jackson, “Toy değiliz, işler değişebilir. Ancak yaptığımız oyunlardan aldıkları eğlencenin değeri açısından oyuncuların beklentilerini karşılamaya devam ettiğimiz sürece büyük riskler öngörmüyoruz.” diye ekledi.

Geçtiğimiz ay EA tarafından yapılan bir ticari marka uygulaması, serinin EA Sports FC ismiyle devam edebileceğine işaret ediyordu. Şirket, üçüncü parti anlaşmalar sayesinde kulüp, oyuncu ve stadyum lisanslarını kaybetmeyeceğini ortaya koymuştu.

Kaynaklar, EA ve FIFA’nın mevcut 10 yıllık lisans anlaşmasını yenilemek için en az iki yıldır görüşmelerde bulunduğunu ve ikilinin arasındaki sözleşmenin Kasım 2022’deki Katar Dünya Kupası’ndan sonra sona ereceğini öne sürüyor. Ayrıca FIFA’nın yeniden anlaşmak için EA’den her dört yıl için 1 milyar dolar istediği bildirilmişti.

FIFA’nın geleceği şekillendiğinde sizlerle paylaşacağız. Şu anda serinin yeni ismi için EA Sports FC ismi öne çıkıyor. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.