FIFA, futbol oyunlarında EA’in tek lisans sahibi olmasını istemiyor

FIFA serisinin yeniden adlandırılacağına dair haberleri takiben, FIFA’dan tartışmaları netleştirmek için resmi açıklama geldi. Dünya futbolunun yöneticisi, artık EA’in tüm lisans haklarını kontrol eden ve kullanan tek yayıncı olmasını istemiyor.

Lucasfilm Games, bu yılın başlarında benzer bir karar alarak, oyun sektöründe sadece EA’e ait olan Star Wars markasının haklarını diğer yayıncılara da açmıştı. Yayıncıya bir darbe de FIFA kanadından gelecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde serinin bir sonraki oyununun FIFA 23 yerine ‘EA Sports FC’ ismiyle gelebileceği ortaya çıkmıştı.

FIFA, oyun ve eSpor dünyasında genişlemek istiyor

FIFA, oyun, espor

FIFA’nın resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kurumun oyun ve eSpor alanındaki portfolyosunu daha da genişletmek istediği açıkça ortaya kondu. İsim hakları diğer yayıncılara da açılırsa, futbol oyunlarında EA tekeli sona erebilir. Yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Oyun ve eSpor, sürekli olarak piyasaya sürülen yeni ve çeşitli oyun türleriyle gezegendeki en hızlı büyüyen medya sektörleri. Bu nedenle, futbol ve oyun tutkunları için gelecekteki tüm fırsatları en üst seviyeye çıkarmak, FIFA ve paydaşları için çok önemli. FIFA’nın ayrıca, son yıllarda ortaya çıkan fırsatlardan tam olarak yararlanmak için 211 üye federasyonunu destekleme görevi var. Oyun ve eSpor pazarının zaman içinde FIFA adıyla geliştirdiği ilişki ve yakınlık, futbol temelli oyunların ve FIFA isminin özünde iç içe geçmiş olduğunun açıkça altını çiziyor.”

FIFA, eSpor ile gerçek futbol müsabakaları arasındaki örtüşmenin daha uyumlu hale getirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu bağlamda, büyük bir izleyici kitlesine sahip olan Dünya Kupası’nı (dört milyar izleyici) ve Kadınlar Dünya Kupası’nı (1.2 milyar izleyici) heyecan verici yeni oyunlar ve eSpor etkinlikleriyle bir araya getirmeyi planlıyor.

Gamescom 2021’de UFL adlı yeni bir futbol oyunu daha duyurulmuştu. FIFA’nın lisans haklarını diğer yayıncılara açmasıyla birlikte gelecekte daha fazla yeni oyun görebiliriz. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.