Assassin’s Creed yapımcısının PlayStation’a özel oyunu terabayt boyutunda olacak

Assassin’s Creed serisindeki çalışmalarıyla bilinen Jade Raymond, Haven Studios’un PlayStation için geliştirdiği ilk oyunuyla ilgili konuştu. Stüdyo, terabayt düzeyinde bir oyun geliştiriyor ve kapsamlı bir akış sistemi gerekebileceği anlamına geliyor.

Raymond, Haven’ın ilk oyununun “gerçekten iddialı” olacağını ve PS5’in neler yapabileceğini göstereceğini söyledi. Ayrıca oyunun dosya boyutunun gerçekten çok büyük olabileceğini ve oyun akışı teknolojisinin oyunun yürütülmesinde önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. Görünüşe göre Google’ın Stadia ekibinde öğrendiklerini stüdyosunda uygulayacak.

Haven, devasa bir PlayStation oyunu yapıyor

Jade Raymond, Haven Studios

GamesIndustry.biz‘e konuşan Raymond, “İlk terabaytlık oyunu desteklemek ne anlama geliyor? Böylesine bir veri düzeyini desteklemek ne anlama geliyor? Bu nesilde oyun akışını mümkün kılmak için öğrendiğimiz tüm bu şeylerle bir sonraki kalite seviyesine ulaşmak ilginç olacak. Yani, teknolojimizi uygularken öğrendiğimiz birkaç şey var.” dedi.

Raymond, Haven’ın ilk PlayStation oyunuyla ilgili ayrıntıları paylaşmaya hazır olmasa da, önemli bir sosyal bileşene sahip olacağını belirtti. Haven başkanı, “Pandemi, oyunun toplulukları birbirine bağlayan bir sosyal yapıştırıcı olduğunu kanıtladı. Özellikle genç nesil için yaptığınız şey bu, nasıl arkadaş edinir ve takılırsınız. Bu gerçekten inşa etmek ve tasarlamak istediğimiz bir şey.” şeklinde konuştu.

İnsanların kendine ait hissettiği bir oyun olacak

Assassin's Creed, Ubisoft

Haven’ın ilk oyunu yeni bir IP ve amaçları, nesiller boyu devam eden ve insanlar için daha derin bir düzeyde anlamlı hale gelebilecek bir dünya yaratmak. Raymond sözlerine şöyle devam etti:

“Bu derinliğe sahip olan ancak başlangıçtan itibaren hayranlara ait olduğunu hissettirecek şekilde tasarlanmış bir IP’yi nasıl yaratırız? Assassin’s Creed’i yaparken, gelecekte yaratıcı ekiplere ait olabilecek bir IP olmasını düşünüyorduk. Tarihte bir anında yer alan ve arkasında Suikastçılar olan herhangi bir şeyin çerçevesini oluşturursak, bunun markayla tutarlı olacağını düşündük. Böylece takımlar bunu geliştirip sahiplenebilirdi.”

Raymond ayrıca tercihlerinde Sony’nin yaratıcı süreci gerçekten anlayan bir şirket olarak öne çıktığını söyledi. Ayrıca konsol devinin oyun stüdyolarına özgürlük sağladığını bildiğini belirtti. Ayrıca köklü bir marka olan Sony’ye hayranlık duyduklarını belirtti: “Hepimiz çocukluktan beri Sony’nin büyük hayranıyız. Birinci parti bir PlayStation oyunu üzerinde çalışmaya başlamanın gerçekten harika bir yanı var. Bu, birçok insanın hayalidir.” sözleriyle dile getirdi.

Ubisoft’ta orijinal Assassin’s Creed oyunları üzerinde çalışan Raymond, EA’e geçti ve burada Visceral’ın iptal edilen Star Wars oyunu üzerinde çalıştı. 2019’da Stadia için geliştirme ekibi kurmak üzere Google’a katıldı ve şirket, oyun geliştirme stüdyolarını kapatmaya karar verdiğinde ayrıldı. Ardından kendi stüdyosunu kurma kararı aldı ve Haven Studios ortaya çıktı.

Haven’ın üzerinde çalıştığı PlayStation özel oyununun PS5 için geliştirilen bir canlı hizmet oyunu olduğu konuşuluyordu. Proje hakkındaki detaylar ortaya çıktığında sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.