PlayStation destekli oyun stüdyosu Deviation Games kapatıldı

Tecrübeli Call of Duty geliştiricileri tarafından kurulan Deviation Games yolun sonuna geldi. PlayStation ile iş birliği yapan stüdyo ilk projesini üretemeden kapanıyor.

Eski Treyarch çalışanları Dave Anthony ve Jason Blundell tarafından 2020 yılında kurulan Deviation Games, PlayStation’a özel “çığır açan yeni bir AAA nişancı oyunu” üzerinde çalışıyordu.

Aynı zamanda stüdyoda kreatif yönetmen olan Jason Blundell, Eylül 2022’de şirketten ayrıldı. Ardından geçtiğimiz yıl stüdyoda sarsıcı bir işten çıkarma dalgası yaşandı.

Deviation Games

Son zamanlarda oyun sektöründe yaşanan kriz, Deviation’ın sonunu getirmiş gibi görünüyor. Operasyon yetkilisi Kriste Stull, LinkedIn hesabından şunları söyledi:

“Deviation Games’in kapandığını üzüntüyle duyuruyoruz. Tüm ekibimize en derin şükranlarımı sunmak istiyorum. Tüm sıkı çalışmanız, özveriniz ve Deviation’a katkılarınız için teşekkür ederiz. Her biriniz ile çalışma fırsatı bulduğum için inanılmaz derecede minnettarım.

Tüm oyun endüstrisi için bir ağ oluşturma etkinliğine ev sahipliği yapacağız ve işe alım yapan tüm şirketlerin/stüdyoların katılmasını çok isteriz. Katılmak isterseniz lütfen doğrudan benimle iletişime geçin.

Tüm Deviators ailesi için birlikte yarattığımız anılara her zaman değer vereceğimizi belirtmek istiyorum. Yolculuğumuzun bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz.”

Call of Duty, Black Ops 4, Prophet

Deviation’ın PlayStation 5’e özel nişancı oyunu henüz duyurulmamıştı

Stüdyonun PlayStation’a özel AAA nişancı oyunu şimdiye kadar hep perde arkasında kaldı. Yine de zaman zaman kadar projeye dair bazı detaylar ortaya çıktı.

Söylentiler, oyunun kendine has bir görsel stiline ve karakterlere sahip olacağını öne sürüyordu. Ayrıca hikaye anlatımıyla öne çıkacağı ve hem tek oyunculu hem de kooperatif bileşenler içereceği bildiriliyordu.

Sony Interactive Entertainment geçtiğimiz ay 900 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Ayrıca kararın bir parçası olarak PlayStation Studios’un birden fazla projesinin iptal edildiği belirtildi.

Görünüşe göre konsol devi, kendi içindeki yeniden yapılanma sürecinin yanı sıra üçüncü parti yatırımlarında da muslukları kısmaya devam etti…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.