PlayStation kullanıcılarının sadece yarısı PS5’te oyun oynuyor

PS5 satış rakamlarını ve kullanıcı sayısını yükseltmeye devam ediyor ancak Sony’nin gelir raporuna göre PlayStation oyuncuların yarısı eski konsollarda oyun oynuyor.

Şirket, son gelir raporunda PlayStation Network’ün 118 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Kullanıcıların PS5 ve başta PS4 olmak üzere eski konsollar arasında bölündüğünü belirtti.

Sony Group CFO’su Hiroki Totoki, açıklaması sırasında bu bilgiyi özellikle vurguladı. Ancak konsol devi, oyuncular yeni nesle geçiş yaptıkça PS5’in aktif kullanıcı tabanının artacağından emin.

PS4, PlayStation 4

PS4 ve PS3 hâlâ aktif bir kullanıcı tabanına sahip

Her ne kadar PS4, eski konsollardaki 59 milyon aktif oyuncu arasında en büyük paya sahip olsa da PS3 kullanıcı tabanının da oldukça aktif olduğu biliniyor.

Insomniac Games’ten sızdırılan bir sunuma göre PS3, 2023’ün başına kadar hâlâ 2.3 milyon dolaylarında aktif oyuncuya sahipti. Bu rakam, konsolun 18 yaşında olduğu düşünülürse çok etkileyici.

Sony, PS Vita’da beklediğini tam olarak bulamadı ancak yukarıdaki rakamlara bakılırsa, terk edilmiş el konsolunda da hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi olduğu tahmin ediliyor.

PS5, PlayStation 5

PS5 şimdiye kadar 59.3 milyon adet sattı ve geçtiğimiz mali yılda rekor kırdı. Yine de satış hızı PS4’ün gerisinde seyrediyor. Görünüşe göre oyuncuları yükseltme yapma konusunda daha teşvik edici olması gerekiyor.

Yıl sonuna doğru PS5 Pro’nun piyasaya sürülmesi bekleniyor ve yükseltilmiş donanım, oyuncular için alternatif bir seçenek olarak şirketin satış rakamlarını ve gelirleri yukarı çekmeye yardımcı olabilir.

Bu arada, Sony’nin PSP/PS Vita tarzı yeni bir el konsoluyla karşımıza çıkabileceği ve cihazın PS4 oyunlarını oynatabildiği iddia ediliyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.