PlayStation’ın PS4 oyunlarını oynatan yeni bir el konsolu üzerinde çalıştığı iddia ediliyor

Sony, PlayStation Portal’ın ardından yeni bir el konsoluyla karşımıza çıkabilir. Cihazın PS4 oyunlarını oynatabildiği bildiriliyor.

Yeni PlayStation el konsoluna dair söylentiler ilk kez Şubat ayında ortaya çıktı. PS5 Pro’nun özelliklerini ortaya çıkaran MLID de PS Vita benzeri bir sistemin geleceğine inanıyordu.

Rus gazeteci Anton Logvinov, PSP/PS Vita tarzı olması beklenen cihazın PS4 oyunlarını destekleyeceğini iddia etti. Ayrıca MLID’nin söyledikleriyle örtüşen bir şekilde konsolu Steam Deck’e benzetti.

Logvinov, Death Stranding ve Horizon Zero Dawn’ın PC sürümlerini ilk sızdıran isimdi. Kaynak her ne kadar güvenilir görünse de, şimdilik bunları söylenti olarak almakta fayda var.

PS Vita, PlayStation, el konsolu

PlayStation ve Xbox, el konsolu rekabetine girebilir

MLID, el konsolunun özel bir AMD APU içereceğini ve dijital PS4 oyunlarının yanı sıra Pro benzeri yama uygulanmış PS5 oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olacağını iddia etti.

Ek olarak cihazın PlayStation’ın yeni nesil donanım ailesinin bir parçası olacağını, çok erken bir aşamada olduğunu ve muhtemelen PS6 ile birlikte veya daha sonrasında piyasaya sürüleceğini belirtti.

Mart ayında Xbox’ın ilk el konsolu üzerinde çalıştığı ve şirketin prototipler ürettiği de öne sürüldü. Acaba iki şirket rekabeti başka bir alana daha mı taşımaya hazırlanıyor?

Şimdilik Sony’ye yönelik raporlarda PS4 oyunları daha çok öne çıksa da, şirket gelecekte cihazı PS5 oyunlarını da yerel olarak çalıştıracak seviyeye getirebilir. Gelişmeleri takip edeceğiz.

PlayStation Portal, tartışmalı bir cihaz olmasına rağmen şirketin beklentilerini aştı. İlerleyen yıllarda Nintendo Switch ile birlikte altın çağını yaşayan el konsollarına yeniden ilgi gösterilebilir.

Bu arada, Nintendo Switch 2 de Nisan 2025’e kadar duyurulacak. Yeni konsolun ortaya çıkan RAM ve depolama özelliklerini buradan görebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.