PlayStation, PS Vita benzeri yeni bir el konsolu üzerinde çalışıyor olabilir

Sony’nin yarı iletken devi AMD ile iş birliği içinde, PS Vita tarzı yeni bir PlayStation el konsolu üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

YouTuber Moore’s Law Is Dead (MLID), cihazın PlayStation Portal gibi uzak oynatma odaklı olmadığını öne sürdü. Her ne kadar insanlar ‘PS Vita 2’ olarak görse de Vita’nın halefi olacağına dair bir belirti yok.

El konsolu, özel bir AMD Hızlandırılmış İşlem Birimi içerecek ve dijital PS4 oyunlarıyla ve “Pro benzeri yama uygulanmış” PS5 oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olacak.

Cihazın üst düzey tasarım aşamasında çok erken bir noktada olduğu ve lansman için henüz yeşil ışık yakılmadığı söyleniyor. Sony’nin bir yere varmasının en az iki yıl alacağı düşünülüyor.

PS6 konsept

Yeni PlayStation el konsolu, PS6 döneminde gelecek

MLID, sistemin PS6 ailesinin bir parçası olacağını iddia etti. Bu nedenle, eğer sızıntı gerçekse bile konsolun 2027-2028’den önce piyasaya sürülmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Son olarak, yeni PlayStation el konsolunun özellikle Japonya’da taşınabilir cihaz/mobil odaklı oyunlara yönelik giderek artan talebe yanıt olarak geldiğini ekledi.

YouTuber, sızıntılar konusunda karışık bir üne sahip ancak kaynakları konusunda kendinden emin görünüyor. Yine de şimdilik bu bilgileri söylenti olarak almakta fayda var.

PlayStation, Steam Deck veya Nintendo Switch tarzı konsollarla rekabeti kızıştırmayı hedefliyor olabilir. Üstelik insanlar, PS Vita’nın değerini günümüzde anlamaya başlamışken…

Bu arada son söylentilere göre; Nintendo Switch 2, 2024’ün sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Cihazın 8 inç LCD ekranla geleceği öne sürülüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.