PS4 sistem yazılımı 9.00, kullanıcıları endişelendiren saat pili sorununu çözüyor

PlayStation 4, geçtiğimiz hafta yeni sistem yazılımı güncellemesini aldı. Sistem yazılımı 9.00, görünüşe göre PS4 içindeki saat pilinin bitmesi halinde oyun oynamayı engelleyen CMOS sorununu çözüyor.

Destruction Games tarafından Twitter’da paylaşılan rapora göre güncelleme, PS4 sahiplerinin konsolun içindeki saat pilinin bitmesi durumunda kutulu ve dijital oyunlar oynamasını engelleyen CMOS sorununu düzeltti. Güncelleme kurulduğunda kullanıcıların bitmiş bir pille bile PS4 konsollarında oyunları oynayabildiği bildiriliyor.

PS4 kullanıcıları, saat pilinin bitmesi halinde çevrimdışı oyun oynayamayacaktı

Geçtiğimiz aylarda oyuncuların, konsolun dahili saat pilinin bitmesi durumunda, kupa sisteminin çalışma sistemi nedeniyle hem dijital hem de kutulu oyunları çevrimdışı oynayamadığı keşfedilmişti. Öte yandan oyuncular, PlayStation Network‘e bağlanabildikleri sürece böyle bir sorun olmayacaktı ancak Sony sunucuları PS4 için kapatırsa konsol işlevini tamamen yitirecekti.

Sony, PS4 kullanıcılarını endişelendiren sorun için çözüm üreteceklerini belirtmişti. Sonunda sistem yazılımı 9.00, sorunu bazı uyarılarla birlikte çözmüş gibi görünüyor. Destruction Games, kutulu oyunların başlatıldığında artık çökmeden oynanabileceğini bildirdi. Ayrıca kupalar da kazanabiliyor ancak bunların bir tarihi veya zaman etiketi olmayacak ve boş bir alan yer alacak.

Diğer kullanıcıların da sistemi dijital oyunlarla test ettiğini ve güncellemenin işe yaradığı bildiriliyor. Sorunu ilk kez ortaya atanlardan biri olan Does it Play kullanıcısı da sorunun gerçekten çözüldüğünü doğrulamak için daha fazla test yapacaklarını da belirtti.

En son yazılım güncellemesi, oyunculara PS5 kupa listelerini PS4’te görüntüleme olanağı da sundu. Ayrıca Grup işlevinde yapılan bir değişiklik, kurucuların tüm oyuncuları çıkarmak zorunda kalmadan grubu dağıtmasına olanak tanıyor. Sistem yazılımı 9.00 ile yapılan tüm değişikliklere ve yeniliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Sony, güncellemenin PS4 konsollarının CMOS hatasını gerçekten düzeltip düzeltmediği konusunda henüz yorum yapmadı ancak resmi açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.