PS5 Pro, AMD’nin yapay zeka görüntü yükseltme teknolojisini kullanabilir

Sony, PS5 Pro konsolunun özelliklerini paylaşmak bir yana, henüz duyurmadı bile. Ancak yükseltilmiş modele dair yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

PlayStation’ın arkasındaki teknolojinin mimarı olan AMD, tüm oyun cihazlarının yapay zeka (AI) destekli görüntü ölçeklendirmeye olanak tanıyacağını açıkladı. Bu yıl çıkacağı öngörülen PS5 Pro da bu teknolojiyi kullanabilir.

AMD CTO’su Mark Papermaster, No Priors tarafından yayınlanan bir podcast‘e katıldı. Yönetici, 2024 yılının yapay zekaya yönelik donanım ve yazılım teknolojileri için büyük bir yıl olduğunu belirtti.

PS5, çip, Sony

Papermaster, teknoloji devinin yapay zekaya yönelik çalışmalarının teknoloji ve oyun cihazları tarafındaki kapsamını şöyle açıkladı:

“2024 bizim için dev bir yıl çünkü yapay zekaya yönelik donanım ve yazılım yeteneklerimize çok uzun yıllar harcadık. Yapay zekanın tüm portföyümüzde etkinleştirilmesini yeni tamamladık. Yani bulutu, uç cihazları, PC’leri, yerleşik cihazlarımızı ve oyun cihazlarımızı biliyorsunuz. Oyun cihazlarımızda yapay zeka ölçeklendirmesi uyguluyoruz ve 2024 gerçekten çok büyük bir çıkış yılı. Artık temeller orada, yetenekler orada. Sizinle tüm ortaklar hakkında konuştum. Yani 2024 bizim için çok büyük bir çıkış.”

ps5, dualsense

AMD, yapay zekadaki ilerlemeyi PS5 Pro ile sergileyebilir

Söylentiler, PS5 Pro’nun bu yılın sonlarına doğru çıkacağını öne sürüyor. AMD de 2024’ü oyun cihazları dahil birçok alanda önemli bir çıkış noktası olarak görüyor.

Analistlere göre Sony, yükseltilmiş bir donanıma sahip olması beklenen yeni konsolunu GTA 6 gelmeden önce piyasaya sürmeyi planlıyor. Yani 2024 ve yıl sonuna doğru başlayan tatil dönemi şirketin son şansı olacak.

Ayrıca PlayStation sızıntılarıyla tanınan Colin Moriarty, orta ölçekli bir üçüncü parti yayıncının yakın zamanda konsolun özelliklerini detaylandıran bir sunum aldığını öne sürdü.

PS5 Pro, PS5 Slim

İddialara göre PS5 Pro, 4K çözünürlükte daha kararlı bir kare hızı sağlayacak. Ayrıca 8K desteği ve daha iyi ray tracing (ışın izleme) için yeni bir performans modu sunacak.

Ayrıca Giant Bomb’dan Jeff Grubb, Sony’nin cihazda kendi DLSS tarzı çözümünü kullanmaya hazırlandığını bildirdi. Böylece şirket oyunlarda daha iyi grafik performansı elde etmeyi hedefliyor.

PS5 Pro hakkında daha fazlası ortaya çıktığında sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.