PlayStation 5 ile uyumlu PS4 aksesuarları ve çevre birimleri

PlayStation 5 artık PS4’ün yerini alıyor. Eğer yeni nesil konsola geçmeyi başardıysanız ve elinizde PS4 aksesuarları varsa hangilerinin PS5 ile uyumlu olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Sony, PlayStation 5 konsolunuzda kullanabileceğiniz PS4 aksesuarlarını listeledi. Öncelikle DualShock 4 kontrol cihazının PS5 oyunlarıyla uyumlu olmadığını belirtelim. Ancak PS4 oyunlarını oynarken kullanabilirsiniz. Konsol devi, oyuncuların başta DualSense olmak üzere tüm yeni nesil özelliklerden faydalanması gerektiğini düşünüyor.

DualSense, DualShock 4

PS5 ile uyumlu PS4 aksesuarları

  • Resmi lisanslı direksiyon setleri, arcade tarzı kontrol cihazları ve uçuş joystick’leri gibi özel çevre birimleri, PS5 oyunları ve desteklenen PS4 oyunları ile çalışıyor.
  • Platinum ve Gold Kablosuz Kulaklıklar ile USB bağlantı noktası veya ses jakı üzerinden bağlanan üçüncü parti kulaklıklar PlayStation 5 üzerinde çalışıyor (Kulaklıklar için kullanılan uygulama PS5 ile uyumlu değil).
  • DualShock 4 kablosuz kontrol cihazı ve PlayStation lisanslı resmi üçüncü parti oyun kolları sadece desteklenen PS4 oyunlarında çalışıyor.
  • PS Move Hareket Kontrol Cihazları ve PlayStation VR Aim Kontrol Cihazı, PS5’te desteklenen PSVR oyunlarında çalışıyor.

Tüm bunların yanı sıra PS4 uyumlu PlayStation Camera da PlayStation 5 konsolunda desteklenen PlayStation VR oyunlarında çalışıyor. Yine de bu uyumluluk, Sony’nin PSVR sahiplerine ücretsiz olarak sağladığı PS Camera adaptörünü gerektiriyor.

Sony, her resmi PlayStation lisanslı veya üçüncü parti çevre birimi ve aksesuarların PS5’te çalışmayacağını belirtti. Cihazların yeni nesil konsolla uyumlu olup olmadığını onaylamak için iyi araştırmak ve üreticilerle iletişime geçmek iyi bir önlem olabilir.

PlayStation 5 ile birlikte satışa sunulan yeni aksesuarlara ve özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak PS5 konsolunun teknik özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.