Rapor: PSVR 2 yakında Çin’de seri üretime girecek

Sony, PSVR 2 için kontrol cihazları dışında herhangi bir duyuru yapmadı. Öte yandan PS5 için geliştirilen yeni nesil PSVR’ın yakında seri üretime başlayacağı bildiriliyor.

XR donanım analisti Brad Lynch, PSVR 2’nin Çinli akustik bileşen şirketi Goertek tarafından üretileceğini ve sürecin kısa süre içinde başlayacağını bildirdi. Sony’nin yeni nesil gözlüğünün ismi ve tasarımı bilinmese de, şirket Şubat ayında cihazın varlığını doğrulayarak çözünürlük, görüş alanı ve takip sistemine kadar her şeyi geliştirdiğini belirtti.

Şimdiye kadar ortaya atılan iddialara göre PSVR 2, konsola yalnızca bir kabloyla bağlanacak ve LCD ekranlara geçmek yerine OLED ekranlara bağlı kalacak. Ayrıca 4K çözünürlük desteği, titreşim motoru ve gözün odaklandığı noktalarda çözünürlüğü iyileştirerek işlem yükünü azaltan foveated render özelliğine sahip olabileceğini öne sürüldü.

PSVR 2, PS5

PS5 için tasarlanan PSVR 2 ile birlikte geliştirilmekte olan yeni kontrol cihazları, küresel tasarımıyla, oyunculara daha fazla hareket özgürlüğü sağlamayı amaçlıyor. Dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikler gibi DualSense özellikleri ve parmakla algılaması da olacak. Düğme düzeni ise iki kontrol cihazı arasında bölünecek.

PSVR 2, Goertek’te üretilmekte olan tek donanım değil. Facebook’un Meta Project Cambria gözlüğü de aynı şirket tarafından üretilecek. Goetek, Bytedance’a satılan Pico markasının VR ürünlerini üretmeye devam edecek. Ayrıca Apple için AR/VR HMD bileşenler de yapacaklar. Sony, PS5 kullanıcılarına sunacağı yeni VR gözlüğü için de Çinli deve güveniyor olabilir.

Merakla beklenen yeni nesil PSVR hakkında daha fazla detay açıklandığında sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.