PSVR oyunlarına odaklanan Sony Manchester stüdyosunun neden kapatıldığı belli oldu

Sony Manchester, geçtiğimiz yıl sürpriz şekilde kapatılmıştı. Eski çalışanlar, PSVR oyunlarına odaklanan stüdyonun neden kapatıldığına dair açıklama yaptı. Öte yandan bazı anonim kaynaklar, stüdyonun Sony çatısı altındaki durumuna dair bilgiler verdi.

Sony Manchester’ın eski çalışanları, kapatma kararını stüdyonun üretim eksikliğinin yanı sıra kötü yönetim ve gözetim eksikliğine bağladı. Bazı kaynaklar ise ekibin Sony’nin kendi geliştiricisi gibi değil, dışarıdan hizmet veren bir harici stüdyo gibi hissettiğini öne sürdü. Ayrıca ekip üyelerinin oyunlarının tasarım sürecindeki moral düşüklüğü ve sürekli değişikliklerle nasıl başa çıktığına değindiler.

Başlangıçta Sony’nin kendi AAA PSVR oyun stüdyosu olması planlanan Manchester merkezli geliştirici, beş yıllık faaliyetinde hiçbir oyun üretemedi. Eski çalışanlara göre, stüdyonun PS4 için Desert Strike benzeri, eski tarz bir nişancı oyunu üzerinde çalıştığı bildirildi. CSAR: Combat, Search and Rescue olarak adlandırılan oyunda, helikopterle uçarken düşmanlara ateş edilebiliyor ve insanların kurtarılması amaçlanıyordu.

Sony Manchester yöneticileri tam zamanlı çalışmıyordu

PSVR, Sony

Ne yazık ki, Sony Manchester liderlerinin çoğu stüdyoda tam zamanlı çalışmadığı için oyun geliştirmek kolay bir süreç olmadı. Her ikisi de Sony’nin başka departmanlarında üst düzey görevlerde bulunan ve Londra’da bulunan Eric Matthews ve Mark Green, neredeyse haftada bir stüdyoya geliyordu. Ekip üyeleri, kıdemli PlayStation Studios üyelerine göstermek için prototipler üzerinde çalışırken, Green ve Matthews, proje tam istedikleri gibi olana kadar işleri sürekli olarak değiştiriyordu.

Ardından 2016 yılında, birkaç üst düzey çalışan, ilerlemenin yavaş olduğunu öne sürerek stüdyodan ayrılmaya başladı. Eski bir çalışan, bu tarz sorunların Sony Manchester’da yaygın olduğunu belirterek, “Kağıt üzerinde kulağa harika geliyor. Sony’nin desteğini aldınız. Yeni bir IP oluşturacaksınız ve henüz üretime girmemişiz. En başından beri oradasınız. Ancak altı ay ila bir yıl arasında insanlar projenin hiçbir yere gitmediğini anlayacak ve daha sonra ne yapacaklarına dair bir kararla karşı karşıya kalacaklardı.” şeklinde konuştu.

Sony Manchester daha sonra bir liderlik değişikliği girişiminde bulundu ve stüdyonun tasarım ekibini 2018’de Matthews ve Green’in yaşadığı Londra’ya taşıdı. Hermen Hulst, 2019’da PlayStation Studios‘un yeni başkanı oldu ve stüdyoyu incelemeye aldı. Çalışanlar o süreçte kendilerini korumasız ve sahipsiz hissettiklerini belirtiyor. Sonuç olarak geliştirici, PSVR oyunu CSAR: Combat, Search and Rescue’nun iptal edilmesiyle Şubat 2020‘de hiçbir oyun üretemeden kapatıldı…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.