Sony, Jim Ryan’ın yerine iki PlayStation CEO’su atadı

Sony Interactive Entertainment (SIE) geçtiğimiz Nisan ayında emekli olan PlayStation CEO’su Jim Ryan’ın yerine iki isim atadı.

Hermen Hulst ve Hideaki Nishino, 1 Haziran 2024’ten itibaren ortak CEO’ları olarak görev yapacak. İkili PlayStation bünyesinde stratejik konumlarda yöneticilik yapan önemli figürler.

Daha önce PlayStation Studios ve Guerrilla Games’in başkanı olan Hulst, yeni Studio Business Group’un CEO’su olacak ve PlayStation’ın tüm oyun içeriğinden sorumlu olmanın yanı sıra serileri film ve TV gibi yeni ortamlara taşıyacak.

Öte yandan SIE’nin Platform Deneyimi Grubunun Kıdemli Başkan Yardımcısı Nishino, SIE’nin Platform İş Grubunun CEO’su olarak atanacak. Teknoloji, ürünler, hizmetler ve platform deneyiminin yanı sıra üçüncü parti yayıncı ve geliştirici ilişkileri ile donanım, hizmet ve çevre birimlerinin satış ve pazarlaması da dahil olmak üzere ticari operasyonlardan sorumlu olmaya devam edecek.

Jim Ryan’ın ayrılmasından bu yana SIE’nin geçici CEO’su olarak görev yapan Hiroki Totoki, Sony Group Corporation’ın Başkanı, COO’su ve CFO’su görevine ek olarak SIE’nin Başkanı olarak görev yapacak.

Jim Ryan, Sony Interactive Entertainment

SIE’nin 2019’dan bu yana CEO’su olan Jim Ryan, PlayStation bölümünde neredeyse 30 yıl geçirdikten sonra 1 Nisan’da emekli olma kararı almıştı.

Sony, Nishino ve Hulst’un Totoki’ye rapor vereceğini ve yakın işbirliği yapmayı planlayacağını söyledi. Totoki, Hulst ve Nishino yeni görevlerine atanmalarının ardından şunları söyledi:

Sony, Hiroki Totoki, PlayStation

Hiroki Totoki: “Sony Interactive Entertainment, içerik ve teknolojinin bağlantısıyla inanılmaz eğlence deneyimleri sunan dinamik ve büyüyen bir işletmedir. Bu iki liderin açık sorumlulukları olacak ve odak noktasının mevcut PlayStation kullanıcılarıyla etkileşimi derinleştirmeye ve deneyimleri yeni kitlelere yaymaya devam etmesini sağlamak için stratejik yönlendirmeyi yapacaklar.”

Hermen Hulst

Hermen Hulst: “Geleceğe hazırlanırken stüdyo iş grubuna liderlik etmekten ve PlayStation 5 ile başarımızı geliştirmeye devam etmekten heyecan duyuyorum. Video oyunu sektörü dünyanın en büyük eğlence endüstrilerinden biri ve içerik ile teknolojinin birlikteliği üzerine kurulmuştur. Oyun ve eğlencenin sınırlarını zorlamaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Hideaki Nishino, PlayStation, Sony

Hideaki Nishino: “Birinci sınıf ürünler, hizmetler ve teknoloji aracılığıyla oyuncuları ve yaratıcıları birbirine bağlamaya devam edeceğiz. Sony Interactive Entertainment’ta her alanda yeniliklerle topluluğumuzu her zaman daha da büyütmeye çalışıyoruz. Hermen’in yanında böylesine önemli bir göreve atanmaktan onur duyuyorum. Birlikte daha yakın çalışarak, şimdi ve gelecekte sürekli genişleyen bir kitle için inanılmaz deneyimler oluşturabilecek konumda olacağız.”

PlayStation yaklaşık 900 çalışanı işten çıkarmasının ve London Studio’yu kapatmasının ardından yönetim katında da zorunlu bir değişiklik yapmak zorunda kaldı. Umarız bundan sonra daha iyi bir yapılanma ve doğru kararlarla karşımıza çıkarlar.

Geçtiğimiz günlerde Sony’nin eski Deviation Games çalışanlarıyla yeni bir stüdyo kurduğunu ortaya çıktı. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.