Bir sonraki Xbox konsolu 2026’da piyasaya sürülebilir

PS5 ve Xbox Series X/S şimdiye kadarki nesiller arası geçişlere bakılırsa ömrünün yarısında. Ancak Microsoft’un yeni konsolu çok da uzak olmayabilir.

Call of Duty veri madencisi The Ghost of Hope‘a göre, bir sonraki Xbox konsolu 2026’da piyasaya sürülecek. Infinity Ward tarafından geliştirilen bir Call of Duty oyunu lansmana eşlik edecek.

Kullanıcı, konsolun neden erken geleceğine açıklık getirerek; Microsoft’un PS6 gelmeden erken bir hamle yaparak rekabette öne geçmeye çalıştığını öne sürüyor.

Xbox Series X, Microsoft

Microsoft, Xbox konsolu yapmaya devam edecek

Microsoft yeni nesil bir Xbox konsolunun geleceğini onayladı. Xbox başkanı Sarah Bond, Şubat ayında şirketin gelecekteki donanım planlarından heyecan duyduğunu söylemişti.

Bond, bir sonraki konsolun bir donanım neslinde şimdiye kadar görülen en büyük teknik sıçrama olacağını belirtmişti. Bu, cihazı oyuncular, yaratıcılar ve oluşturdukları vizyonlar için daha iyi bir seçenek haline getirecek.

Ayrıca Nisan ayında ortaya çıkan şirket içi bir e-postaya göre Microsoft, bir sonraki sistem üzerinde “tam hızla” ilerliyor. Mesajda teknolojik sıçrama bir kez daha vurgulanmıştı.

PS5, DualSense, Xbox Series X ve S

Microsoft’un Activision anlaşması için ABD Federal Ticaret Komisyonu ile karşı karşıya geldiği davada ortaya çıkan belgeler, Xbox ve PlayStation’ın yeni nesil konsollarının 2028’de geleceğine işaret ediyordu.

Ancak o belgeler 2022 yılına aitti. Microsoft şu sıralar donanım tarafında beklenen yükselişi göremiyor. Hatta şirketin son gelir raporuna göre donanım satışları yıldan yıla %31 oranında düştü.

Son dönemde oyun ve abonelik satışlarıyla açığı kapatmaya çalışsa da, konsol işini bırakmak istemiyor. Belki de yeni nesil Xbox konsolunu erken çıkararak fırsat yaratmaya çalışabilir.

Elbette bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak 2026 hedefine dair iddiaları söylenti olarak almakta fayda var. Gelecek haber ve duyuruları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu arada şirketin ilk el konsolu üzerinde çalıştığı ve prototipler ürettiği de konuşuluyor. Görünüşe göre yükselişe geçmek için tüm tuşlara basıyorlar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.