PS5, GPU performansı sayesinde oyunları Xbox Series X’ten daha iyi çalıştırıyor

PS5 ve Xbox Series X yan yana geldiğinde Microsoft’un konsolu kağıt üzerinde daha iyi görünüyor. Ancak uzmanlar, PS5’in bir adım önde olduğunu ortaya koyuyor.

Daha önce yapılan testler, PS5’in oyunlarda daha iyi performans sergilediğini birçok kez gösterdi. Digital Foundry‘nin analizi, oyunların neden PS5’te daha iyi çalıştığını açıklıyor.

Her şey PS5’in sistem mimarisine bağlı gibi görünüyor. Yayına göre geliştiriciler, PS5’in GPU derleyicisinin Xbox Series X’ten çok daha verimli olduğunu ve Sony’nin, grafik teknolojisini daha iyi kullandığını bildiriyor.

Ayrıca Xbox Series X’in bölünmüş belleğinin (Hızlı bellekte 560 GB/sn bant genişliği, yavaş bellekte 336 GB/sn) de performansı etkileyebileceği belirtiliyor. Karşılaştırmalı teknik özelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

PS5, Xbox Series X/S

PS5, GPU’yu daha iyi kullanıyor

Geliştiriciler, PS5 GPU’sunun daha hızlı çalıştığını ve bunun sonucunda bazı oyun motorlarıyla daha iyi sonuçlar verdiğini öne sürüyor. Digital Foundry, sektörden gelen bu bilgileri dikkate alarak şu sonuca varıyor:

“Daha verimli bir GPU derleyicisi, daha düşük düzeyli API’ler ve daha yüksek saat hızları, PlayStation 5’in bazı senaryolarda Xbox Series X’in çıktılarıyla eşleşmesine ve hatta onu aşmasına olanak tanıyor.”

Sony şu anda mevcut neslin galibi gibi görünüyor. Hatta PS5 Pro ile aradaki farkı açabilir. Yükseltilmiş modelin CPU tarafında ufak bir iyileştirme, GPU tarafında bir sıçrama yapacağı bildiriliyor.

PS5 Pro’nun bu yılın son piyasaya sürülmesi bekleniyor. Digital Foundry geçtiğimiz ayki raporunda cihazın GPU’sunun bazen 36 Teraflop performans gösterdiğini iddia etmişti.

Merakla beklenen nesil ortası konsolun sızdırılan teknik özelliklerine buradan göz atabilirsiniz. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.