PS5, Xbox Series X/S’ten yaklaşık iki kat daha fazla sattı

PS5, tedarik sıkıntılarına rağmen Eylül ayı sonunda sonuna kadar dünya çapında 12.8 milyon adet (gönderilen 13.4 milyon) sattı. Sony’nin yeni nesil konsolu, satışları 6.7 milyon adede ulaşan Xbox Series X/S’i neredeyse ikiye katladı.

Pazar araştırma şirketi Ampere Analysis, 2021’in üçüncü çeyreğinde Batı pazarlarında arz arttıkça PS5’in Nintendo Switch satışlarını yakalamaya başladığını da belirtti. Devam eden çip krizine karşılık, konsol satışlarının tavan yaptığı tatil sezonu yaklaşıyor ve PS5’in bu ivmeyi devam ettirip ettiremeyeceği merakla bekleniyor.

PS5, Nintendo Switch ile arayı kapatmaya başladı

PS5, Nintendo Switch

Rapora göre Nintendo Switch, 2021’de küresel satışları önde götürdü ancak üçüncü çeyrek satışları Switch ve PS5 arasındaki fark daha yakındı. Özellikle Sony, konsol arzının iyileştirildiği ve talebin yüksek olduğu Batı pazarlarında önemli ilerleme kaydetti. PS5, Avrupa’da Switch’ten daha fazla sattı ve ABD’de haftalar sonra liderliği ele aldı.

Nintendo Switch’in OLED modelinin çıkışı ve ürünün erişilebilir olması sayesinde dördüncü çeyrekte PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’ten daha fazla satması bekleniyor. Ayrıca Ampere Analysis, PS4 satışlarının da beklenenden daha hızlı düştüğünü ortaya koydu. PS5 ve PS4’ün son satış rakamlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki nesil konsolların satışlarındaki düşüşün devam etmesi bekleniyor. PS4, geçtiğimiz çeyrekte sadece 200 bin adet satabildi ve konsolun toplam satışları 116.6 milyona ulaştı. Sony, tedarik sorunları nedeniyle PS5 üretimine odaklandı ve PS4’ün üretimini durdurdu. Çip krizinin 2023 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Sony, önlem olarak TSMC ile birlikte yonga fabrikası kuracak.

Son raporlar, PS5 üretiminin tedarik sorunları nedeniyle tekrar düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor. Sony’nin yıl sonundan önce üretebileceği konsol sayısıyla ilgili tahminlerini revize ettiği öne sürülüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.