PS5, yılın ilk çeyreğinde Xbox Series X/S’ten yaklaşık 5 kat fazla sattı – Rapor

Bir analist, Sony’nin 2024’ün ilk çeyreğinde Microsoft’un Xbox Series X/S konsollarından çok daha fazla PS5 sattığını öne sürdü.

Niko Partners’ın araştırma ve içgörü direktörü Daniel Ahmad’ın X/Twitter paylaşımına göre Sony, Mart ayına kadarki ilk çeyrekte Microsoft’tan yaklaşık 5 kat daha fazla konsol satmayı başardı.

Japon devi, dün açıkladığı son mali raporunda yılın ilk üç ayında 4.5 milyon adet PS5 gönderdiğini ve toplam satışların 59.3 milyona çıktığını bildirdi.

Microsoft, Xbox Series X/S’in satış rakamlarını bildirmese de yılın ilk çeyreğine ilişkin gelir raporunda donanım gelirinde önemli bir düşüş olduğunu doğruladı.

Eğer Ahmad’ın raporu isabetliyse Xbox, konsol satışlarında 1 milyon barajını bile aşamadı. Şirketin son dönemde neden çoklu platform oyunlara yöneldiği açıkça görünüyor.

Activision Blizzard, önceki mali çeyrekte Microsoft’un oyun bölümünün yazılım satışlarında rekor bir çeyrek geçirmesine yardımcı oldu. Buna karşılık Xbox donanım gelirleri bir önceki yıla göre %31 azaldı.

PS5, Xbox Series X/S

PS5 farkı açmaya başladı: Konsol devleri çoklu platforma yöneliyor

GTA yapımcısı Take-Two Interactive’in raporuna göre PS5, 2023 yılının sonuna kadar Xbox Series X/S’ten iki kat fazla sattı. Sadece 2023 baz alındığında PS5, Xbox konsollarını üçe katladı.

PS5 aradaki farkı yıldan yıla açsa da Sony hedeflerini tutturamıyor. Yeni nesil konsol tırmanışını sürdürmesine rağmen şu anda satış hızına göre PS4’ün gerisinde kalmış durumda.

Sea of Thieves, PS5, DualSense

Microsoft bu yıl Sea of Thieves ve Hi-Fi Rush dahil dört oyununu PlayStation ve Nintendo konsollarında yayınladı. Şirket kârlılığı artırmak için oyun tarafında gelirlerini artırmaya odaklanıyor.

Buna karşılık Sony de boş durmuyor. Helldivers 2 ile başarılı bir çıkış yapan şirket, Concord adlı bir sonraki çok oyunculu nişancı oyununu 2024’te PS5 ve PC’ye getirecek.

Helldivers 2, PC, Steam

Şirketin son mali raporuna göre Helldivers 2 piyasaya sürüldükten sonraki ilk 12 haftada 12 milyon kopya sattı. Takım tabanlı nişancı oyunu, PlayStation’ın en hızlı satan oyunu unvanını God of War Ragnarok’tan almayı başardı.

Muhtemelen Xbox gelecekte rakip platformlara daha fazla oyun taşıyacaktır. PlayStation ise PS5 sınırlarını aşıp en azından PC tarafına ağırlık vermeye başlayacağını tekrar tekrar belirtiyor.

Ghost of Tsushima

Sony’nin PC’ye taşıyacağı bir sonraki oyun, Ghost of Tsushima Director’s Cut olacak. Samuray temalı aksiyon macera oyununu yarın itibarıyla Steam ve Epic Games Store üzerinden oyuncularla buluşacak.

Oyunun hikaye modu, PC’de PlayStation Network bağlantısı gerektirmese de çok oyunculu modda hesabınızı bağlamanız gerekecek. Bu nedenle oyun, PSN desteği olmayan birçok ülkede erişime kapandı

Konsol üreticileri arasındaki rekabet artık donanım tarafından yazılıma da sıçrayacak gibi görünüyor. Aslında bu iki yönlü odaklanma, oyuncular için de yararlı olacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.